Suspiciune de pestă porcină la Piatra Neamț – Informare din partea reprezentanților primăriei
În data de 4 mai 2023 a fost înregistrată o suspiciune de pestă porcină africană la porcul domestic, într-o exploatație nonprofesională din Piatra-Neamț.
„Pentru gestionarea suspiciunii de boală, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Neamț aplică prevederile Regulamentului UE 2016/429. Au fost recoltate și transmise la LSVSA Iași probe în vederea confirmării sau infirmării suspiciunii de boală.
Circulația animalelor pe teritoriul UAT Piatra-Neamț este restricționată, cu excepția celor autorizate de DSVSA Neamț.”, transmit reprezentanții primăriei.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)