Incendiu la un gater din Dumbrava Rosie. Pompierii au intervenit in timp util
Sambata, pompierii militari pietreni au fost alertaţi şi au intervenit cu un ofiţer, 12 subofiţeri şi 3 autospeciale pentru localizarea şi stingerea unui incendiu izbucnit într-o hală a unei societăţi de prelucrarea lemnului (gater) administrată de Mihai C., din localitatea Dumbrava Roşie.
Incendiul a fost cauzat de un scurtcircuit produs la un conductor electric cu izolaţia deteriorată. Au ars circa 150 de metri pătraţi din hala gater (construită din scândură cu învelitoare din tablă), un tablou electric, 20 de metri cubi de cherestea, un circular şi instalaţia electrică a gaterului.
Obiectivul nu era păzit pe timpul zilei, iar incendiul a fost observat cu întârziere, după ce flăcările au ajuns la acoperişul halei. Pompierii militari au intervenit prompt şi au reuşit să lichideze incendiul în limitele găsite, salvând cantităţi mari de materie primă, cherestea şi utilaje.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)