Dosar penal pentru nerespectarea regimului armelor si munitiei
În ziua de 26 septembrie a.c., politistii Serviciului Arme, Explozivi si Substante Periculoase l-au depistat pe M. Iosif, de 51 de ani, din Piatra Neamt, care detinea, la locuinta sa din comuna Botesti, judetul Neamt, o armă letală de vânătoare si munitie. Bărbatul este suspectat că a efectuat operatiuni ilegale cu arme si munitie si a făcut uz de armă letală fără drept.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infractiunilor de nedepunerea armei si a munitiei la un armurier autorizat în termen de 10 zile de la expirarea perioadei de valabilitate a permisului de armă si nerespectarea regimului armelor si munitiei.
Au fost ridicate, în vederea continuării cercetărilor o armă de vânătoare de calibru 12 mm si 16 cartuse de vânătoare, cu alice de calibru 12 mm.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)