Turistă cu probleme de sănătate, coborâtă de salvamontiști de pe Toaca. S-a intervenit cu elicopterul SMURD
Astăzi, în jurul orelor 16, Salvamont Neamț și IGAV- Aeronava 350 SMURD Iași au finalizat o operațiune de salvare – evacuare a unei turiste din Timișoara care acuza probleme de sănătate.
Aceasta a alertat Salvamont prin 112 în jurul orei 13, când a urcat pe Vf. Toaca, acuzând dureri în piept, brațe și stare generală foarte proastă. Echipa care asigura permanența în Baza Salvamont Dochia a coborât-o de pe vârf, apoi a efectuat transportul cu UT 2000 spre Cabana Dochia.
Concomitent a fost solicitat un elicopter pentru extracție și acordarea îngrijirilor medicale. În jurul orei 15 aeronava 350 a aterizat pe heliportul din platoul Masivului Ceahlău de unde a preluat victima.
informează Salvamont Neamț
FOTO: Salvamont Neamț
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/08/salvamont-2-1024x460.jpg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/08/salvamont-1-1024x460.jpg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)