Un fiu îngrijorat și-a găsit părinții în viață cu ajutorul pompierilor nemțeni
La ora 13:02, prin apel la 112, pompierii au fost solicitați să intervină pentru deblocarea unei uși de la un apartament situat într-un bloc de locuințe de pe strada Mihai Eminescu în municipiul Roman. Apelul a fost efectuat de un bărbat, fiul proprietarilor, care a semnalat faptul că părinții nu răspund la ușă și nu poate lua legătura cu aceștia.
a transmis ISU Neamț
La locul solicitării s-au deplasat două echipaje de pompieri cu o autospecială de stingere cu modul pentru descarcerare și o ambulanță SMURD din cadrul Detașamentului Roman.
Cu ajutorul scării culisabile, pompierii au intrat, printr-o fereastră, în apartamentul situat la al doilea etaj. În interiorul unei camere se aflau două persoane, un bărbat de 86 de ani cu afecțiuni ale auzului care dormea și o femeie de 80 de ani căzută lângă pat.
Femeia a fost asistată medical de echipajul SMURD dar a refuzat transportul la spital.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)