Procesiune religioasă la Piatra-Neamț, cu binecuvântarea ÎPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei
Pe platoul Curții Domnești, lângă Biserica „Sf. Ioan Domnesc” a avut loc slujba religioasă organizată de Protopopiatul Piatra-Neamț, la care au participat IPS Teofan, Mitropolit al Moldovei și Bucovinei, PS Veniamin, Episcop de Basarabia și PS Ignatie, Episcop de Huși.
Slujba Vecerniei este oficiată, tradițional, înaintea marii sărbători a Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul.
„În această seară, de la ora 19:30, va avea loc și procesiunea cu Sfintele Moaște ale Sfântului Gheorghe Pelerinul, pe traseul Biserica „Sf. Ioan Domnesc” – strada Ștefan cel Mare – Palatul Copiilor – strada Mihail Sadoveanu – Biserica „Adormirea Maicii Domnului” – sensul giratoriu de la Școala Gimnazială „Elena Cuza” – Bulevardul Decebal – Casa de Cultură – Consiliul Județean – Biserica „Sf. Ioan Domnesc”.”, transmite primăria Piatra-Neamț.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/06/procesiune-2-1024x576.jpg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/06/procesiune-1-1024x576.jpg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)