Primarul comunei Gârcina, despre majorarea prețului la gunoi
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/04/gont-1.jpg)
În foarte multe localități din județul nostru există discuții interminabile cu privire la prețul gunoiului. În unele zone a crescut extrem de mult iar locuitorii sunt nemulțumiți de acest lucru. Invitat în emisiunea noastră, primarul comunei Gârcina vorbește despre acest aspect:
„A mai crescut încă o dată prețul, un om plătește în jur de 100-105 lei dacă nu mă înșel, de persoană pe an. Aceste prețuri, le-am explicat și cetățenilor, au crescut deoarece și prețul la groapa de gunoi, la fel – a crescut. Bratner-ul ne trimite solicitare de ridicare de preț deoarece și ei, la rândul lor, plătesc mai ult la groapa de gunoi. Deci practic ei sunt intermediari, noi trebuie să plătim aceste facturi.”, a transmis domnul Gavril Mihai Gontaru.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)