Grenadă din timpul celui de-al Doilea Război Mondial descoperită de un bărbat, în Neamț (FOTO)
Ca urmare a unui apel la 112, în data de 02.04.2022 echipa pirotehnică din cadrul ISU Neamț a intervenit în localitatea Bălănești din comuna Bârgăuani pentru asanarea unei grenade de mână defensive. Aceasta a fost descoperita de un bărbat de 45 ani pe timpul efectuării unor lucrări de amenajare la iazul din localitate.
Pirotehnicienii, cu ajutorul echipamentelor din dotare, au verificat zona pe o suprafață de aproximativ 200 mp dar nu au mai descoperit alte elemente de muniție.
Grenada, ce provine din timpul celui de-al Doilea Război Mondial, a fost ridicată, transportată și depozitată într-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusă, a transmis ISU Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)