Lebădă moartă pe Lacul Bâtca Doamnei, adusă la mal cu ajutorul pompierilor
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/02/lebede-1.jpg)
Ca urmare a unei solicitări de la DSVSA, ieri (15 februarie), în jurul orei 17:50 pompierii pietreni au intervenit pentru degajarea unei lebede moarte din apa lacului Bâtca Doamnei. Aceasta a fost preluată de DSVSA.
Reamintim faptul că la începutul lunii februarie, Direcția Sanitar Veterinară Neamț a confirmat prezența virusului influenței aviare la două cadavre de lebădă prelevate din Lacul Bâtca Doamnei, pe raza municipiului Piatra-Neamț și a fost transmisă o serie de atenționări (click aici pentru detalii).
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)