Campanie de colectare de cărți, la Biblioteca Județeană – Vor fi donate copiilor din centrele rezidențiale și seniorilor din centrele de îngrijire
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/02/Campanie-colectare-carte-copii-1024x683.jpg)
Biblioteca Județeană „G.T. Kirileanu“ lansează o campanie de colectare de carte pentru seniorii din centrele de îngrijire și copiii din centrele rezidențiale ale județului Neamț. Cărțile pot fi aduse la sediul bibliotecii în perioada 7-25 februarie 2022.
Volumele vor fi selectate și sterilizate de către personalul bibliotecii cu ajutorul sterilizatorului de carte Booksterilizer, pentru a fi dăruite mai departe în condiții de siguranță sanitară. O parte dintre cărțile colectate vor fi oferite copiilor din centrele rezidențiale ale județului, cu prilejul Zilei Naționale a Lecturii, pe 15 februarie. Lectura este o parte fundamentală a educației, formării și dezvoltării personalității, iar promovarea lecturii este o preocupare constantă a Bibliotecii Județene „G.T. Kirileanu“ Neamț.
Celelalte cărți adunate în cadrul campaniei de colectare vor fi oferite seniorilor din centrele de îngrijire ale județului, împreună cu un mărțișor și cu o felicitare, realizate de copiii participanți la atelierele creative organizate de Biblioteca Județeană „G.T. Kirileanu“ Neamț. Sunt invitate să se alăture inițiativei bibliotecii județene și alte instituții și parteneri educaționali
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/02/Campanie-colectare-carte-seniori-1024x728.jpg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/02/Campanie-colectare-carte-sterilizare-1024x768.jpg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)