Misiune pirotehnică – Grenadă descoperită în timpul unei drumeții (NEAMȚ)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/02/grenada1-768x1024.jpeg)
Ca urmare a unui apel la 112, echipa pirotehnică a intervenit pentru asanarea unei grenade de mână defensive în orașul Târgu Neamț.
Apelul a fost efectuat de un bărbat de 63 de ani după ce a descoperit muniția în pădurea Blebea, pe timpul unei drumeții.
Pirotehnicienii au verificat zona în care a fost descoperită grenada, pe o suprafață de aproximativ 200 mp, nemaifiind găsite alte elemente de muniție.
Muniția, ce provine din Al Doilea Război Mondial, a fost ridicată, transportată și depozitată în condiții de siguranță într-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusă.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)