50 de autorizații de taxi pot fi atribuite în Piatra-Neamț, dar doar în anumite condiții
Pe ordinea de zi a Consiliulului Local Piatra-Neamț, în ședința din 27 ianuarie, este un proiect privind derularea procedurii de atribuire a unui număr de 50 de autorizații de taxi. Transportatorii autorizați care participă la procedură au două obligații:
- Să asigure cel puțin o mașină adaptată transportului persoanelor cu dizabilități care utilizează fotoliul rulant;
- Să achiziționeze mijloace de transport călători acționate prin motoare cu propulsie electrică – tehnologii verzi de tipul Electrice, Hybrid, Hybrid Plug-In, Hydrogen (FCV), motoare cu propulsie pe gaz natural comprimat, motoare cu propulsie pe gaz natural lichefiat și motoare cu propulsie pe biogaz, în proporție de 30% din necesarul de achiziții viitoare.
Prioritate vor avea transportatorii înscriși pe lista de așteptare. Proiectul va fi supus la vot în Consiliul Local.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Ce se intampla cu parcarile de resedinta incepand cu 01 martie ?