Accident MORTAL provocat de un șofer din Piatra-Neamț. Victima s-a stins din viață
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/01/mort-1024x512.png)
La data de 31 decembrie 2021, în jurul orei 07.30, polițiștii rutieri din cadrul Poliției orașului Târgu-Neamț au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, pe strada Mihai Eminescu, în localitatea Târgu-Neamţ.
Din primele cercetări a reieșit că un conducător auto de 66 de ani, din Piatra Neamţ, ar fi surprins și accidentat un pieton, de 52 de ani, care s-ar fi aflat angajat în traversarea străzii, pe marcaj pietonal.
În urma evenimentului rutier, a rezultat vătămarea corporală a pietonului.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
Din nefericire, la data de 1 ianuarie a.c., pietonul a decedat.
În cauză, a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă.
sinsp. Ciofu Ramona -IPJ Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)