Doi turiști scoși din troiene de peste 1 metru și viscolul Ceahlăului de salvamontiștii nemțeni
Salvamont Neamt a încheiat în jurul orei 18.00 o operațiune de extracție din viscol în zona înaltă a Masivului Ceahlău.
Doi turisti din Bacau bine echipati au intrat in epuizare din cauza viscolului puternic si a troienelor de zapada de peste un metru. A intervenit echipa care asigura permanenta la Baza Salvamont Dochia. Actiunea a scos inca o data in evidenta importanta vitala a bazelor Salvamont de altitudine si asigurarea permanentei in zonele cu potential turistic. Echipa de salvare a ajuns la victime in mai putin de 30 de minute de la alarmarea directa, in conditiile in care un caz similar operat dintr-o baza de joasa altitudine ar fi durat peste cinci ore, cu un indice de supravietuire a victimelor extrem de mic.
Salvamont Neamț
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/12/ceahlau-1024x768.jpg)
(foto cu caracter ilustrativ)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)