Biciclist accidentat MORTAL în Neamț, în această seară
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/12/accident-mortal-1024x512.png)
Astăzi, 22 decembrie, în jurul orei 18.30, polițiștii rutieri din cadrul Poliției orașului Bicaz au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, pe drumul național 15.
Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit că, în timp ce un bărbat, în vârstă de 73 de ani, din județul Harghita, conducea un autoturism pe drumul național 15, în localitatea Grințieș, a surprins și accidentat un biciclist, în vârstă de 63 de ani, din aceeași localitate, care se deplasa în fața sa, pe același sens de mers.
În urma evenimentului rutier a rezultat decesul biciclistului.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
În cauză, polițiștii continuă cercetările, sub aspectul comiterii infracțiunii de ucidere din culpă, în vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în care a avut loc evenimentul rutier.
IPJ Neamț
Comunicat oficial SAJ Neamț: 22.12.2021, Bradu – Grinţieş, accident rutier cu o victimă sex masculin, 73 ani, diagnostic: TCC deschis cu decelerare cerebrală, leziuni incompatibile cu viaţa prin accident rutier; victima a rămas la locul solicitării;
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)