ACUM: Arde o casă în Neamț – Intervin pompierii
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/11/masina-interventie-pompieri.jpg)
Un incendiu a izbucnit cu puțin timp în urmă la o casă din satul Podoleni. Pompierii se deplasează în acest moment la fața locului, dinamica fiind în desfășurare.
Vom reveni în cel mai scurt timp cu detalii – Știre în curs de actualizare.
UPDATE ISU Neamț:
Prin apel la 112, în jurul orei 10:40, pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o casă din comuna Podoleni.
Pentru localizarea și lichidarea incendiului au intervenit pompierii voluntari din cadrul SVSU Podoleni cu o autospecială de stingere și pompierii militari din cadrul Detașamentului Piatra Neamț cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD.
Incendiul s-a manifestat generalizat la o anexă gospodărescă (lipită de casă) și la acoperișul casei.
Forțele de intervenție au localizat și lichidat incendiul în limitele găsite.
Au ars: anexa gospodărescă cu suprafața de aproximativ 35 mp cu bunurile materiale aflate în interior (mașină de spălat, 2 biciclete, un mc de lemn de foc etc) și aproximativ 50 mp din acoperișul locuinței.
Scurtcircuitul electric (priză defectă) a fost cauza probabilă de producere a incendiului.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)