NEAMȚ: Bărbat sfâșiat de 3 urși, în stare CRITICĂ. S-a întâmplat în această dimineață
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/10/URSSSSS-1024x512.png)
În această dimineață, un bărbat în vârstă de 71 de ani aflat la o partidă legală de vânătoare pe Fondul 33 – Gârcina/Almaș – a fost atacat de 3 urși suferind leziuni extrem de grave. Întreaga grupă de vânătoare a fost martora nefericitului eveniment și declară că victima este un armurier considerat trăgător de elită.
Echipajele medicale au fost solicitate la fața locului pentru a-l transporta la o unitate medicală însă din ceea ce declară martorii șansele de supraviețuire sunt extrem de mici.
Revenim cu informații oficiale.
COMUNICAT OFICIAL IPJ NEAMȚ:
Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substante Periculoase s-au sesizat din oficiu și efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal de vătămare corporală din culpă, în urma unui incident care a avut loc astăzi 17 octombrie a.c, cu ocazia unei partide de vânătoare.
Din primele verificări efectuate, a reieșit faptul că un bărbat, în vârstă de 71 de ani, din Gârcina, care participa la o vânătoare colectivă, autorizată, pe raza fondului cinegetic Cuejdi Almaș, gestionat de AJVPS Neamț, ar fi fost atacat de un urs.
Sinsp. Ciofu Ramona- Purtător de cuvânt IPJ Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Tragatorul de elita 0,ursul 1.
Un mare „Bravo!!!”, ursilor! „Ami cer scuze la domnii vanatori” :-))