NEAMȚ: Incendiu violent la o bucătărie de vară
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/07/pompieri-masina-autospeciala-1024x688-1.jpg)
În jurul orei 15:00, prin apel la 112, a fost anunțat un incendiu într-o gospodărie din satul Basta, comuna Secuieni, respectiv că arde o bucătărie de vară.
„La locul indicat s-au deplasat pompierii de la Detașamentul de Roman cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD. Forțele au constatat că incendiul se manifesta generalizat și violent la bucătăria de vară, existând riscul extinderii la casa aflată la mai puțin de 2 metri de zona de ardere. Militarii au stins incendiul în limitele găsite.
Echipajul SMURD a acordat primul ajutor medical calificat proprietarei, în vârstă de 73 de ani, care a suferit un atac de panică. A refuzat transportul la spital.
Au ars: mobilier, lenjerie aflate în bucătărie, 12 mp. acoperiș asterială din lemn învelitoare din plăci de azbociment și actele de identitate. Cauza: sistem de gătit amplasat necorespunzător față de materiale combustibile și nesupravegheat.”, a transmis ISU Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)