Panică în Neamț: ȘARPE scos de pompieri din lada de legume a unui magazin
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/08/sarpe-neamt-1-1024x512.png)
Prin apel la 112, pompierii nemțeni au fost înștiințați despre faptul că într-un magazin alimentar din localitatea Bicaz Chei s-a semnalat prezența unei vipere.
„La locul solicitării s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospecială complexă pentru intervenție și o ambulanță SMURD și voluntari din cadrul SVSU Bicaz Chei. Ajunși la locul solicitării pompierii au constatat că într-o ladă pentru legume se afla un șarpe de apă. Forțele de intervenție au imobilizat șarpele după care l-au introdus într-un sac, ulterior fiind eliberat în pădure.”, a transmis ISU Neamț.
Întâmplarea face că evenimentul a avut loc în vecinătatea zonei în care un urs a rămas blocat astăzi într-un gard, spun localnicii.
Citește și: ALERTĂ în NEAMȚ: URS blocat într-un gard – Se intervine în aceste momente (FOTO)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Cate autospeciale au fost ?
Prin lege este interzisă interventia pompierilor la animale salbatice. Era o viperă domestică? De ce se încalcă legea,unde s ce i care ar trebui să intervină legal. Domnul Papalicef ce părere are?Cine ar trebui să intervină în acest caz?
Şarpe de apă, nu viperă…