Polițiștii și pompierii nemțeni provoacă tinerii la „SELFIE ÎN SIGURANȚĂ”
SELFIE ÎN SIGURANȚĂ – PROVOCAREA POLIȚIȘTILOR ȘI POMPIERILOR DIN NEAMȚ
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/08/selfie-gara-1024x768.jpeg)
#selfieinsiguranta a fost provocarea lansată de polițiștii și pompierii din Neamț tinerilor din Roman.
Cele mai memorabile selfie-uri în condiții de siguranță au fost premiate cu un selfie memorabil, realizat la înălțime din autospeciala ISU Neamț.
Totodată tinerii care au participat la acest eveniment au gândit mesaje pentru prietenii lor, victime ale unor selfie-uri mai puțin fericite.
„Vă așteptăm acasă sănătoși! Aveți grijă de voi!
Lansăm provocarea și tinerilor care nu au reușit să fie astăzi prezenți la eveniment! Realizați cel mai memorabil selfie în condiții de siguranță și postați-l pe o rețea de socializare.
Activitatea a fost realizată de polițiștii Compartimentului de Relații publice, ai Biroului Judeţean de Poliție Transporturi și cei din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Neamț și de pompierii de la Detașamentul Roman și cei ai Inspecției de prevenire din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență ,,Petrodava” Neamț.”, este mesajul polițiștilor din Neamț.
Reamintim că, în această vară, 3 adolescenți au fost electrocutați în gara din Roman și au suferit arsuri grave din cauza selfie-urilor care NU au fost făcute în siguranță.
”Atenție! Selfie-ul pe tren ucide! Este interzis şi periculos să-ţi faci poze pe calea ferată! Atenție, tensiunea în linia de contact este de 27.000 V!”, îi avertizează compania de infrastructură pe cei tentați să-și facă selfie pe tren.
FOTO: IPJ NEAMȚ
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)