Spitalul Modular ATI Piatra-Neamț a fost racordat la energie electrică. Delgaz Grid va suporta investiția
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/08/ati-1024x528.jpg)
Delgaz Grid a anunțat că săptămâna aceasta s-au finalizat cu succes lucrările de alimentare cu energie electrică a Spitalului Modular ATI, construit de Dăruiește Viață în incinta Spitalului Județean de Urgență Piatra-Neamț.
Valoarea investiției depășește 300.000 de lei, a fost prefinanțată de asociație, urmând să fie rambursată integral de către Delgaz Grid. A fost o investiție complexă ce a presupus construcția unor noi rețele subterane de medie tensiune și a unui post de transformare cu două unități, una în funcțiune și una de rezervă, realizată în timp record pentru lucrări de asemenea anvergură.
„Mă bucur foarte mult că am putut sprijini operaționalizarea acestui important proiect de infrastructură sanitară critică, realizat de Dăruiește Viață, cu sprijinul donatorilor și sponsorilor. După tragedia la care am asistat șocați cu toții în toamna anului trecut, am fost impresionați de mobilizarea extraordinară de care a dat dovada comunitatea pentru a repune pe picioare secția de ATI a Spitalului Județean. Cred că doar împreună putem reuși să facem lucrurile cu adevărat importante să se întâmple.” a transmis Dragoș Bărbulescu, Director General Delgaz Grid.
Grupul E.ON, din care face parte și Delgaz Grid, a donat anul trecut echipamente de protecție a personalului medical și dispozitive de testare specifice COVID-19 unui număr de 16 instituții medicale, printre care și Spitalul Județean de Urgență Piatra Neamț.
Intră să vezi cum arată saloanele unui spital construit la standarde europene: https://bit.ly/3i8FVXM.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/08/236958473_1635894643267408_8842258105279799827_n-1024x1024.jpg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)