Accident rutier cu victime – După câteva pahare, s-a răsturnat cu mașina pe un câmp (NEAMȚ)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/07/ambulanta-politie-740x360-1.jpg)
La data de 7 august, în jurul orei 20.30, polițiștii rutieri din cadrul Poliției municipiului Roman au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier pe DN 15, soldat cu rănirea a două persoane.
„Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit că, în timp ce un bărbat de 45 de ani, din Bicaz, conducea un autoturism pe DN 15 D, în afara localității Dulcești, a părăsit partea carosabilă, răsturnându-se pe un teren agricol.
În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea conducătorului auto și a unei femei de 44 de ani, din Piatra Neamț, pasager în autoturismul în cauză, care au fost transportați la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o valoare de 0,14 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind condus la spital unde i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii, cu exactitate, a alcoolemiei.
Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.”, transmite IPJ Neamț.
Comunicat oficial SAJ Neamț: 07.08.2021, ora 20:17, Dulceşti, accident rutier cu 2 victime:
- victimă sex feminin, 44 ani, diagnostic: traumatism gleznă prin accident rutier; victima a fost preluată de un echipaj cu asistent medical şi transportată la CPU a Sp. Municipal Roman;
- victimă sex masculin, 45 ani, diagnostic: policontuzionat prin accident rutier; victima a fost preluată de un echipaj EPA şi transportată la CPU a Sp. Municipal Roman
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)