Mesaje RO-ALERT în mai multe localități din Neamț
ISU NEAMȚ anunță că au fost emise mesaje RO-ALERT către cetățenii din comunele vizate de COD ROȘU: Podoleni, Rediu, Ion Creangă, Români, Icușești, Cândești, Bahna, Secuieni,Costișa, Tazlău, Moldoveni.
În data 28.07.2021, până la ora 20:00, se prognozează vijelii puternice cu rafale de peste 90 km/h, averse torențiale care vor depăși 35..45 l/mp, grindină de medii dimensiuni, frecvente descărcări electrice.
Luați măsuri de adăpostire, nu staționati sub arbori, stâlpi, panouri publicitare ori rețele electrice. Evitați deplasările, conduceți cu prudență, a mai transmis ISU NEAMȚ.
În mai multe localități s-a semnalat deja grindină de mari dimensiuni, s-au rupt copaci, iar curțile au fost măturate de vijelii.
FOTO: Davide M. / Crăcăoani, Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)