FOTO: Cal salvat de Pompieri dintr-o fântână plină cu apă (NEAMȚ)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/07/cal-768x1024.jpeg)
În această dimineață, prin apel la 112, pompierii au fost înștiințați despre faptul că un cal a căzut într-un puț din comuna Gârcina.
La locul solicitării s-au deplasat pompierii pietreni cu o autospecială complexă pentru intervenție și voluntari din cadrul SVSU Gârcina cu un buldoexcavator.
Ajunși la locul indicat, pompierii au constatat că animalul se afla într-un puț cu o adâncime de 2 m, plin cu apă. Pompierii au evacuat o parte din apă pentru a putea interveni.
Cu ajutorul echipamentelor și procedeelor specifice calul a fost extras din mediul ostil în care se afla.
ISU Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)