(FOTO): Un bărbat din Neamț a leșinat din cauza căldurii
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/07/lesinat-1024x512.png)
Salvamont Neamț a intervenit astăzi în calitate de echipă de prim răspuns, în urma unui apel la „112” în zona Podiș (Comuna Ceahlău) în vederea acordării primului ajutor calificat unui bărbat în etate care din cauza căldurii a suferit o lipotimie (n.r leșin) severă.
Și-a revenit în urma hidratării și a administrării de oxigen iar ulterior a fost preluat de către un echipaj SJAN, a transmis Salvamont Neamț.
Reamintim pe această cale faptul că județul Neamț se află sub cod galben de caniculă până mâine. Recomandăm tuturor persoanelor în etate sau care suferă de afecțiuni ale aparatului cardiovascular să se deplaseze dimineața devreme sau seara după ora 19.00 și să acorde o maximă importanță hidratării.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)