Rupt de băutură și cu chef de scandal s-a răzbunat pe fosta nevastă – Acum stă la „răcoare”
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/02/arestat-png-1-1.png)
La data de 15 iulie a.c., polițiștii din cadrul Secţiei de Poliţie Rurală Săvineşti au fost sesizați de către o femeie de 53 de ani, cu privire la faptul că fostul soț a încălcat ordinul de protecție.
Din cercetările efectuate până în prezent a reieșit că, pe fondul consumului de alcool și a unui conflict izbucnit spontan, un bărbat de 62 de ani, din Săvinești, ar fi exercitat acte de violență asupra fostei soții, totodată adresându-i amenințări cu acte de violență.
Astfel, bărbatul ar fi încălcat obligațiile impuse prin ordinul de protecție emis de Judecătoria Piatra Neamț, la data de 18 martie 2021, prin care s-a dispus evacuarea acestuia din imobil, fiind obligat să păstreze o distanță de minim 100 de metri față de femeia în cauză.
În baza probatoriului administrat, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, fiind cercetat sub aspectul comiterii infracțiunilor de nerespectarea prevederilor ordinului de protecţie, violenţă în familie şi ameninţare.
Astăzi, acesta urmează a fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Piatra Neamţ, cu propunere de luare a unei măsuri preventive.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)