A ajuns în stare gravă la spital după ce s-a înecat cu mâncare
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/08/ambul..jpg)
Un bărbat în vârstă de 60 de ani a ajuns la spital în stare gravă după ce s-a înecat cu mâncare. Potrivit Serviciului Județean de Ambulanță Neamț, incidentul a avut loc ieri, 11 iulie în Municipiul Roman.
Bărbatul a fost resuscitat minute în șir de membrii echipajului sosit la fața locului, ulterior fiind transportat la Spitalui Municipal Roman.
Comunicat oficial SAJ Neamț: 11.07.2021, ora 19:51, Roman, pacient sex masculin, 60 ani, diagnostic: SCR resuscitat, aspiraţie de bol alimentar; pacientul a fost preluat de un echipaj cu medic şi transportat la CPU a Sp. Municipal Roman.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)