Doliu în BOR. Îndrăgita maică Siluana Vlad a trecut la Domnul
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/06/siluana-vlad-1024x682.jpg)
„A trecut la Domnul în seara aceasta, la câteva zile după ce împlinise 77 de ani, Schimonahia Siluana Vlad (28 mai 1944 – 8 iunie 2021). Dumnezeu să o așeze întru binemeritată odihnă în locașurile drepților! Să ne revedem în Rai, Maica mea dragă!”, este anunțul făcut de părintele Constantin Sturzu, pe pagina sa de Facebook.
Maica SILUANA VLAD a fost coordonatoarea Centrului de Formare și Consiliere „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” și stareța Mănăstirii „Sfântul Siluan Athonitul” din Iași.
***
Iată mai jos mesajul transmis de Doxologia:
„Maica Siluana s-a născut în anul 1944. A studiat filosofia la Universitatea din București. După absolvirea facultății, a predat filosofia ca preparator timp de un an, la Universitatea din Galați. A început să se implice alături de tineri în acţiuni sociale, iar după 1990 s-a implicat în fondarea Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi Romani (ASCOR) din Galaţi.
S-a călugărit la vârsta de 49 de ani, în anul 1993, la Mănăstirea Christiana din Bucureşti, la îndrumarea duhovnicului său. La mănăstire şi-a continuat activitatea caritabilă şi socială, desfăşurând activităţi de binefacere în rândul copiilor străzii şi oferind îndrumare tinerilor.
În 2001 s-a mutat la Mănăstirea Jitianu, lângă Craiova, iar cu binecuvântarea IPS Părinte Teofan, pe atunci Mitropolit al Olteniei, a fost înfiinţat Centrul de formare şi consiliere „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril”, care funcţionează până astăzi la Iaşi.
În conferințele susținute, Maica Siluana a abordat teme precum: relațiile tinereții, treptele iubirii, familia în societatea de azi, sursa depresiei omului modern, cunoașterea de sine, viața duhovnicească și multe altele.
Ne rugăm ca Hristos, Mântuitorul lumii, să o odihnească în ceata sfinţilor, unde nu este nici durere, nici întristare, nici suspin, ci viaţa cea fără de sfârşit.
Veşnica ei pomenire!”
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Sincere regrete pentru plecarea timpurie dintre noi a unui om minunat, de la care aveai tot timpul ceva de invatat si pe care l-ai fi ascultat vrajit ore-n sir fara sa-ti doresti o intrerupere. Imi amintesc , intr-o seara la o vecernie (manastirea Jitianu), nu stiu cum a simtit (era la cca 10 m distanta) ca-mi este frig, a venit si mi-a pus haina dansei pe umeri. Drum lin spre stele suflet minunat, ingerii sa te conduca spre Lumina, in gradina plina de pace a Raiului unde te asteapta Dumnezeu ! (cred ca sunt in asentimentul tuturor daca semnez si in numele lor, al cursantilor din Craiova , Seminariile de inteligenta emotionala, Comunicare non violenta si Inteligenta dihovniceasca din perioada noiembrie 2006 – noiembrie 2008.