(NEAMȚ/FOTO) Posibile tragedii evitate la timp. Trist este că se perpetuează asemenea practici
La data de 7 iunie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Neamț au desfășurat o acțiune, care a avut ca scop prevenirea cauzelor generatoare de accidente rutiere și verificarea legalității transportului public de persoane.
În urma neregulilor constatate, polițiștii au aplicat 13 sancțiuni contravenționale conform OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice și 1 sancțiune contravențională conform Legii 38/2003 privind transportul în regim de taxi și în regim de închiriere, în valoare totală de 10.800 lei.
De asemenea, au fost reținute 7 de permise de conducere, dintre care 5 pentru conducerea unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice, 1 pentru depășirea vitezei maxime legale admise cu mai mult de 50 km/h şi 1 pentru nerespectarea altor norme rutiere care atrag suspendarea dreptului de a conduce.
Totodată, au fost retrase 2 certificate de înmatriculare pentru conducerea unor autovehicule având defecțiuni tehnice sau neîndeplinirea unor obligații legale.
Sursa/Foto: IPJ Neamț
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/06/1-2.jpeg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/06/2-1.jpeg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/06/3-1.jpeg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)