Grenadă descoperită în Piatra Neamț (FOTO)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/06/WhatsApp-Image-2021-06-07-at-08.38.23-768x1024.jpeg)
În data de 06.06.2021, prin apel la 112, echipa pirotehnică a fost solicitată să intervină în municipiul Piatra Neamț pentru asanarea unei grenade de mână defensivă. Muniția a fost descoperită de o femeie de 42 ani, pe timpul unei drumeții prin pădurea Bâtca Doamnei.
Pirotehnicienii din cadrul ISU Neamț s-au deplasat la locul solicitării cu autospeciala din dotare. Aceștia au verificat zona pe o suprafață de aproximativ 300 mp, nemaifiind descoperite alte elemente de muniție.
Muniția, ce provine din timpul celui de-al Doilea Război Mondial, a fost ridicată, transportată și depozitată în condiții de siguranță într-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusă.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)