Bătaie de joc! Se face jumătate de an și nimeni nu ne spune cauza incendiului de la ATI
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/03/atineamt.jpg)
Sunt 172 de zile de când la secția ATI a spitalului județean Neamț a avut loc cea mai mare tragedie a sistemului medical din România în care au murit 10 pacienți.
De la ședința C.S.A.T. din data de 28 mai 2001 în care s-a discutat decizia SRI de a-l da afară pe șeful SRI Neamț de la acea vreme nu am mai văzut ceva mai secretizat decât cauzele incendiului de la secția ATI a spitalului din Piatra-Neamț.
Ce o fi așa de important de ascuns? Se caută un țap ispășitor ca să scape adevărații vinovați? Ce e așa de greu să ne spună cineva măcar o cauză probabilă a incendiului? De ce atâta bătaie de joc?
Iosub Robert
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)