Digitalizarea și informatizarea Primăriei Piatra-Neamț
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/04/digitalizareprimariapiatraneamt-1024x512.png)
Cititori care au calitatea de angajați ai Primăriei Piatra-Neamț și nu numai, s-au plâns de faptul că nu s-a mai investit de mult în achiziționarea de calculatoare și echipamente IT. De asemenea că nu au fost școlarizați să aibă competențele IT care le sunt solicitate, mai ales de când a început pandemia.
Pentru că se vorbește foarte mult de digitalizare și informatizare, în încercarea de a oferi lămuriri celor care le-au solicitat, am participat la dezbaterea ce a avut loc la Primăria Piatra-Neamț pe tema bugetului Municipiului și am întrebat ce sume s-au alocat pentru schimbarea echipamentelor vechi și instruirea personalului.
Din ce am înțeles noi nu prea au fost bani alocați pentru asta, cea ce e foarte rău, dar există niște planuri de proiecte pentru a se optimiza informatic unele lucruri din primărie.
Mai jos, în video, declarația completă.
Pentru a fi la curent cu ultimele știri din județul Neamț, urmăriți pagina ZiarPiatraNeamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)