Cozmanciuc, Ciucă și „breșa de securitate” de la MApN
În presa națională și pe rețelele de socializare a fost semnalată o gafă comisă de ministrul Apărării Naționale, Nicolae Ciucă. Acesta a postat pe pagina sa de Facebook un set de fotografii ca urmare a unei vizite, la Sibiu, la Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu”. De la eveniment nu a lipsit nici Mugur Cozmanciuc, parlamentar de Neamț și președinte autosuspendat al PNL Neamț.
În setul de fotografii publicate de ministrul Ciucă, au apărut imagini care prezentau date de acces: nume de utilizatori, parole, numere de telefon folosite de militari pentru a comunica online. Imaginile au fost șterse la scurt timp, însă în presa națională și pe facebook au apărut „dovezile”.
Publicația stiripesurse.ro, precizează că incidentul este unul grav, numindu-l „breșă de securitate” în condițiile în care s-au scurs date de acces importante din structurile MApN. Faptul că imaginile au fost șterse… e un lucru bun, însă să sperăm că secretele de stat nu ajung postate accidental prin vreun grup pe rețelele de socializare dedicat iubitorilor de pisici.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/03/ciuca.png)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Un inculpat care nu a facut nimic pentru acest oras , judet .