Focare COVID la Spitalul de Psihiatrie Roman și în 10 clase din Neamț
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/03/covid-19-5051756_1280-1024x724.png)
DSP Neamț transmite că în perioada 5 martie – 12 martie au fost depistate și anchetate mai multe focare de familie și de colectivitate și au fost continuate anchetele epidemiologice a focarelor în desfășurare.
În Spitalul de Psihiatrie „Sfântul Nicolae” Roman a fost depistat un focar COVID-19. În total sunt infectați 31 de pacienți.
În același interval de timp au fost confirmate pozitiv 23 cadre didactice, 21 elevi, 3 persoane, personal auxiliar. Au fost suspendate cursurile, pentru o perioadă de 14 zile, la 10 clase din învatamantul primar și preșcolar. Procesul de învăţământ în aceste clase continuă în sistem online. A fost efectuată dezinfecția claselor.
comunicat-de-presa-12.03.2021![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)