(FOTO) O casă de adunare a luat foc, în Neamț
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/02/incendui.jpg)
Prin apel la 112, în jurul orei 20:30, pompierii din cadrul Detașamentului Roman au fost alertați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o casă de adunare a unui cult religios din com Icușești.
Incendiul se manifesta parțial la acoperișul unei construcții pe o suprafață de aproximativ 60 mp cu posibilitatea propagării la întreg imobilul și alte vecinătăți. La locul solicitării s-au deplasat de urgenţă pompierii romașcani cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD și pompieri voluntari din cadrul SVSU Icușești. Forțele de intervenție au localizat și lichidat incendiul în limitele găsite. Coșul de fum neprotejat termic față de materiale combustibile a fost cauza probabilă de producere a incendiului, a transmis ISU Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)