ULTIMA ORĂ: Accident pe E85, în Neamț
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/02/accident-e-85-1024x583.jpg)
În această după-amiază s-a produs un accident rutier în Neamț, pe E85, la ieșire din Horia spre Secuieni.
La fața locului s-au deplasat echipaje de pompieri și poliție.
Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Neamț, Irina Popa, în evenimentul rutier au fost implicate două autoturisme și 4 pasageri (trei in primul autoturism, unul în cel de-al doilea). Nu s-a impus transportul acestora către o unitate medicală.
Pompierii au asigurat măsurile PSI.
IPJ Neamț ne-a transmis că accidentul s-a soluționat cu tamponare.
„Prin apel la 112 pompierii au fost înștiințati despre producerea unui accident rutier pe E 85, pe raza comunei Horia. Accidentul rutier s-a produs între două autoturisme, unul dintre acestea părăsind partea carosabilă.
La locul evenimentului s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospecială de stingere cu modul pentru descarcerare din cadrul Detașamentului Roman și un echipaj cu ambulanță de la SAJ.
Până la sosirea forțelor de intervenție, cele 4 persoane din cele două autoturisme s-au autoevacuat. Aceștia au primit îngrijiri medicale de la echipajul SAJ, dar au refuzat transportul la spital.
Pompierii au asigurat măsurile de prevenire și stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor de la cele două autoturisme și au curățat/degajat carosabilul de elementele rezultate în urma accidentului rutier.”, a transmis într-un comunicat ISU Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)