Colectivul Colegiului Național „Petru Rareș”, mesaj de condoleanțe
A trecut spre cele veșnice profesorul Nicolae Vasiliu
Născut la data de 27.03.1938 la Piatra-Neamț, absolvent al Facultății de Științe Naturale și Geografie din cadrul Universității Alexandru Ioan Cuza – Iași, profesorul Nicolae Vasiliu a fost cel de-al 35-lea director al Liceului Petru Rareș din Piatra-Neamț.
Cu o bogată experiență în învățământ, profesorul Nicolae Vasiliu, în cei patru ani de directorat (1978-1982), și-a valorificat calitățile sale de om energic și bun gospodar atât în procesul educativ cât și în numeroasele lucrări de refacere și modernizare a școlii.
Ca director a avut inițiativa în reluarea învățământului economic în Piatra-Neamț, obținând înființarea la Liceul Petru Rareș a unei secții cu profil economic, la zi și la seral, secție care a dat absolvenți bine pregătiți, apți să lucreze în contabilitate sau să urmeze cursurile învățământului superior.
Din septembrie 1982, Nicolae Vasiliu a funcționat ca profesor de geografie la Școala Gimnazială nr. 3 din Piatra-Neamț și mai apoi la Colegiul Național Calistrat Hogaș.
Colectivul Colegiului Național Petru Rareș ….
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Dumnezeu sa-i ierte pacatele !!! Crunt om si profesor pentru generatii intregi!