SJU Piatra-Neamț: numărul pacienților internați și gradul de ocupare în acest moment
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/12/spital-2-2-1024x512.png)
Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență (SJU) Piatra-Neamț au transmis situația actualizată a pacienților internați în unitatea medicală astăzi, 30 decembrie 2020.
La ora redactării acestui articol sunt internați 149 pacienți confirmați pozitiv cu virusul SARS-CoV-2 (140 manifestând forme medii). Alte 38 de persoane sunt suspecte, urmând a primi rezultatele testelor.
În secția de Anestezie Terapie Intensivă se află 9 pacienți ventilați mecanic.
Legat de numărul de paturi, situația se prezintă astfel:
- nr. paturi disponibile pentru internarea pacienților pozitivi: 183 (183 pe secții și 0 în ATI, dintre care 0 cu ventilator);
- nr. paturi disponibile pentru internarea pacienților suspecți: 27 (27 în secții și 0 în ATI, dintre care 0 cu ventilator – deoarece într-un salon cu 6 paturi se poate interna un singur pacient suspect);
- nr. paturilor disponibile pentru internarea pacienților pozitivi și cu patologii asociate: 136.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)