Vaccinarea împotriva COVID-19. Când va ajunge prima tranșă alocată României
Luni, 21 decembrie 2020, Comisia Europeană a luat decizia acordării autorizației condiționate de punere pe piață a primului vaccin sigur și eficace împotriva COVID-19. Este vorba despre vaccinul dezvoltat de BioNTech – Pfizer (denumit Comirnaty), aprobat anterior de Agenția Europeană a Medicamentului.
Primele doze ale vaccinului vor fi livrate în statele membre UE în 26 decembrie, urmând ca vaccinarea să înceapă în perioada 27-28-29 decembrie, conform strategiilor de vaccinare din fiecare țară în parte.
- Vaccinarea împotriva COVID-19 vă va ajuta să vă protejați de infectarea cu Sars-cov-2. Sunt necesare două doze.
- Deoarece există o cantitate limitată de vaccinuri disponibile, se recomandă, vaccinarea, în prima etapă, a personalului medical.
România va primi o cantitate limitată de vaccin COVID-19, dar în săptămânile și lunile următoare, aceasta va fi suplimentată.
Scopul este ca toată lumea să poată fi vaccinată împotriva COVID-19, de îndată ce sunt disponibile cantități suficient de mari de vaccin.
Vaccinarea se va face în trei etape, conform stategiei ECDC: personalul medical si cei care lucreaza în domeniul asistenței sociale, persoanele din categoriile de risc – persoanele cu varsta peste 65 de ani si cei cu boli cronice plus angajatii din sectoarele esentiale non-medicale, populația generală. Ținta este ca în 6 luni sa fie vaccinata 60-70% din populație.
3. După vaccinarea COVID-19, este posibil să aveți unele reacții adverse
Efectele secundare ale vaccinării COVID-19 se pot simți ca o gripă și pot afecta chiar capacitatea dumneavoastră de a face activități zilnice, dar acestea ar trebui să dispară în câteva zile.
- Vaccinarea împotriva COVID-19 este gratuită și voluntară
- Vaccinul COVID-19 este un instrumente important care ne ajută să oprim pandemia.
Este important ca toată lumea să folosească în continuare toate instrumentele disponibile pentru a ajuta la stoparea acestei pandemii: acoperiți-vă gura și nasul cu o mască când sunteți în jurul altora, stați la cel puțin 1,5 metri distanță de alții, evitați aglomerația și spălați-vă mâinile des.
- Informații furnizate de DSP Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)