Situația pacienților COVID-19 pozitivi din SJU Piatra-Neamț astăzi, 8 decembrie
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/12/SJU-1024x512.png)
Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență (SJU) Piatra-Neamț au transmis situația actualizată a pacienților internați în unitatea medicală la data de 8 decembrie 2020.
În acest moment sunt internați 241 de pacienți confirmați pozitiv (234 care manifestă forme medii și 1 pacient cu formă ușoară) iar alti 42 sunt considerați suspecți, în așteptarea confirmării/infirmării diagnosticului. În secția de Anestezie Terapie Intensivă se află 6 pacienți ventilați mecanic.
În ultimele 24 de ore s-au înregistrat 3 decese: un bărbat în vârstă de 68 de ani și două femei de 45 și respectiv 92 de ani. Precizăm că persoanele decedate prezentau comorbidități.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)