(ULTIMA ORĂ) Accident grav în Neamț, cu victimă
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/11/accident-2-1024x512.png)
Astăzi, în jurul orei 15.00, s-a produs un accident rutier deosebit de grav în Săvinești, în vecinătatea unui peco.
Din primele informații obținute de la IPJ Neamț se pare că un pieton a fost acroșat pe trecerea pentru pietoni.
UPDATE:
”La data de 16 noiembrie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Serviciului Rutier Neamț au intervenit la un accident rutier produs pe DN 15, în localitatea Săvinești, soldat cu decesul unei persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit că, în timp ce un bărbat de 32 de ani, din București, conducea o autoutilitară pe DN 15, pe direcția Piatra Neamț – Bacău, a surprins și accidentat mortal o femeie de 79 de ani, din Săvinești, care era angajată în traversarea străzii regulamentar, pe trecerea pentru pietoni. Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de ucidere din culpă.”, a transmis IPJ Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)