NEAMȚ: Proiectil de război găsit în albia unui râu
Ca urmare a unui apel la 112, echipa pirotehnică din cadrul ISU Neamț a intervenit pentru asanarea unui proiectil exploziv de calibru 47 mm în localitatea Nisiporești, comuna Botești.
„Muniția provine din Al Doilea Război Mondial și a fost descoperită un de un bărbat de 43 ani, pe timpul efectuării unor măsurători topometrice pe albia râului Moldova. Pirotenicienii au cercetat zona cu detectorul de metale pe o suprafață de aproximativ 500 mp, nemaigăsind alte muniții sau elemente de muniție. Muniția găsită a fost ridicată, transportată și depozitată în condiții de siguranță pentru a fi distrusă ulterior.”, a transmis ISU Neamț.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/11/WhatsApp-Image-2020-11-11-at-20.49.51-768x1024.jpeg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)