Două anexe și un grajd au luat foc într-o gospodărie din Neamț
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/08/pompieri.prfmvyq0x8-22-678x381-1-1.jpg)
Ca urmare a unui apel din jurul orei 19:09, pompierii din cadrul Detașamentului Târgu Neamț cu două autospeciale pentru stingere și o ambulanță SMURD, împreună cu pompieri voluntari din cadrul SVSU Timișești au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la o locuință din localitatea Dumbrava, comuna Timișești.
„La ajungerea forțelor de intervenție incendiul se manifesta generalizat la două anexe gospodăreşti ( o bucătărie de vară și o magazie) și la acoperișul unui adăpost pentru animale, cu posibilitatea propagării la locuință. Pompierii au scos din bucătăria de vară o butelie, evitându-se astfel producerea unei explozii.
Forțele de intervenție au stins incendiul în urma căruia au ars cele două anexe gospodăreşti cu o suprafață de aproximativ 20 mp și bunurile materiale din interior, acoperișul adăpostului pe o suprafață de aproximativ 20 mp și o tonă de plante furajere depozitate în podul adăpostului.
Proprietara locuinței, în vârstă de 68 de ani, a suferit un atac de panică. Acesta a primit îngrijiri medicale la locul evenimentului de echipajul SMURD, refuzând transportul la spital. Din fericire, nu au fost victime. Scurtcircuitul electric a fost cauza probabilă de producere a acestui incendiu.”, a transmis ISU Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)