(FOTO) Accident grav în Neamț. Misiune dificilă de scoatere a victimei încarcerate
Prin apel la 112, în jurul 13:04, ISU NEAMȚ a fost înștiințat despre producerea unui accident rutier în urma căruia o cisternă pentru transport ciment s-a răsturnat într-un șanț, în comuna Tazlău. (click aici pentru știrea inițială)
În urma accidentului rutier produs a rezultat o victimă încarcerată.
„La locul evenimentului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Piatra Neamț cu o autospecială pentru descarcerare, o autospecială de stingere cu modul pentru descarcerare și o ambulanță SMURD, un echipaj cu ambulanță de la SAJ și un echipaj de pompieri voluntari din cadrul SVSU Tazlău cu autospeciala din dotare.”, a transmis ISU Neamț.
Pompierii au extras victima, care era încarcerată în cabina cisternei căzută în șanț. Pe toată perioada intervenției victima a fost asistată de echipajele medicale de la locul evenimentului.
„Victima, un bărbat de 51 de ani, prezenta politraumatism și fractură deschisă la membrul superior stâng. Aceasta a fost preluată de echipajul de la SAJ și transportată la spital. Pompierii au asigurat și măsurile de prevenire și stingere a incendiilor.”, mai precizează ISU Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)