NEAMȚ: Incendiu cu degajare de gaze toxice
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/09/incendiu-11.jpg)
Prin apel la 112, în jurul orei 11:45, pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din Stațiunea Durău, comuna Ceahlău.
Pompierii de la Garda II Poiana Teiului au intervenit pentru localizarea și lichidarea incendiului cu o autospecială pentru stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD. Incendiul se manifesta în interiorul locuinței la materiale textile, cu degajare de fum și gaze toxice. După lichidarea incendiului a fost stabilită cauza probabilă de producere a acestuia ca fiind scurtcircuitul electric. Au ars materiale textile și deșeuri din plastic și carton. Nu au fost victime, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)