PNL devine pe zi ce trece PSD
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/01/Traseism_politic.jpg)
Potrivit presei centrale, PNL ar fi atras în ultima perioadă peste 120 de primari de la PSD. Deși liberalii au declarat că nu vor încuraja migrația politică, traseismul e în floare chiar înainte de alegerile locale.
Social-democrații spun că s-a recurs la amenințări și șantaj și că vor depune plângeri penale împotriva membrilor PNL care au recurs la aceste metode, mai spune sursa citată. Nici PSD nu a stat deoparte, reușind să atragă în jur de 39 de primari de la PNL, însă cu mult sub scorul făcut de Partidul Liberal.
PNL-iștii, trași de urechi chiar de președinte
„Nu văd cu ochi buni aceste racolări. Am fost dintotdeauna şi sunt şi acum împotriva traseismului politic. E o boală gravă a politicii româneşti. Ori de câte ori am avut ocazia m-am exprimat public împotriva traseimului politic”, a spus, miercuri, şeful statului, Klaus Iohannis.
Deputatul USR Ionuţ Moşteanu a spus, vineri, că PNL că a „transferat”, doar în ultimele zile, peste 30 de primari de la PSD, care se adaugă altor „zeci de traseişti” – primari şi viceprimari PSD transferaţi deja.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)