Sesizare la Protecția Consumatorului pentru lipsa apei în Gârcina
În urma numeroaselor solicitări din partea cetățenilor comunei Gârcina care au contract de furnizare a apei potabile cu ApaServ, primarul comunei Gârcina, Gavril Mihai Gontaru, a înregistrat la sediul acestora o sesizare care să vină în sprijinul populației. (click aici pentru articol)
Conducerea primăriei a declarat că s-a adresat și OPC. Precizăm că în cursul zilei de astăzi ApaServ a intervenit pentru a repara avaria de la magistrala de apă. (click aici pentru articol)
„Astăzi ne-am adresat și Oficiului pentru Protecția Consumatorului Neamț pentru a înainta o listă cu peste 70 de semnături din partea cetățenilor care pentru a VII-a zi consecutivă au rămas fără apă în condiții de pandemie și temperaturi ridicate.
La nivelul primăriei am dispus organizarea a două puncte de distribuție a apei menajere pentru uz casnic, respectiv la Dispensarul Medical și la sediul Primăriei Gârcina.
În perioada următoare încercăm să identificăm o soluție pentru asigurarea apei potabile cetățenilor din comună, inclusiv demararea unui proiect de asigurare a rezervelor de apă potabilă pe teritoriul administrativ al comunei Gârcina.”, a declarat primarul Gavril Mihai Gontaru.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/08/117631487_641647983422755_8425184058684497538_n-765x1024.jpg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)