Amendă de 2500 lei după incendiul care a mistuit acoperișul fabricii de pâine
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/08/incendiu-7-1024x485.jpg)
În această dimineață a avut loc un incendiu devastator la nivelul acoperișului fabricii de pâine din zona Pieței Centrale din Piatra-Neamț.
Citește și [VIDEO] Cum a început să ardă fabrica de pâine ca o torță. Filmul complet
Potrivit ISU Neamț, au intervenit pentru localizarea și lichidarea incendiului aproximativ 30 de pompieri cu 7 autospeciale (5 autospeciale pentru stingere, o autospecială pentru lucru la înălțime și o ambulanță SMURD).
La ajungerea forțelor de intervenție incendiul se manifesta generalizat la nivelul acoperișului. Pompierii au localizat și lichidat incendiul în limitele găsite. Nu au fost victime. A ars acoperișul clădirii pe o suprafață de aproximativ 800 mp.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind folosirea focului pentru executarea unor lucrări de hidroizolație bituminoasă, fără respectarea normelor de prevenire și stingere a incendiilor.
„Administratorul societății comerciale, ce executa lucrări de hidroizolație la acoperișul fabricii de pâine, a fost sancționat pentru nerespectarea normelor de prevenire și stingere a incendiilor. Sancțiunea aplicată a fost de 2500 lei.”, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)