Niciun caz de coronavirus la seniorii din Centrul Social Pietricica
Sănătatea beneficiarilor centrelor rezidențiale este o prioritate pentru Direcția de Asistență Socială a Municipiului Piatra-Neamț.
Vârstnicii reprezintă una dintre categoriile de persoane cele mai vulnerabile, mai ales în această perioadă incertă și deficilă. Direcția de Asistență Socială a Municipiului Piatra-Neamț a tratat cu maximă responsabilitate gestionarea Centrului Social Pietricica din Piatra-Neamț, în care sunt cazate aproximativ 100 de persoane vârstnice.
„Direcția de Asistență Socială a Municipiului Piatra-Neamț aplică măsurile de prevenire și control a răspândirii coronavirusului SARS-Cov 2, prin testarea periodică a salariaților și beneficiarilor din centrele rezidențiale aflate în subordine. Testarea este efectuată de 2 ori pe lună, iar recoltarea probelor este realizată de către o echipă de asistenți medicali ai direcției. În urma recoltărilor de probe din data de 3 august 2020, rezidenții Centrului Social Pietricica au primit rezultatul testului negativ, toți seniorii fiind sănătoși. Prin respectarea recomandărilor primite din partea Institutului Național de Sănătate Publică din România, de prioritizare a testării pentru COVID-19, dăm dovadă de responsabilitate în prevenirea și controlul infecțiilor și protecției sănătății, în contextul situației epidemiologice generate de virusul SARSCoV-2.”, a transmis Direcția de Asistență Socială a Municipiului Piatra-Neamț.
sursa foto: Direcția de Asistență Socială a Municipiului Piatra-Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Nu ma mira deloc faptul ca batranii din acest centru nu sunt infectati de acest virus.deoarece tot personalul de conducere de acolo, personalul supraveghetor sunt trup si suflet pentru cei 100 varstnici .
Scriu acest lucru deoarece am avut o ruda apropiata cazata acolo.
Felicitari Doamnei Directoare