Biroul Județean Neamț al AEP a fost închis, în plin proces de pregătire a alegerilor locale
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/08/cononavirus-aep-1024x512.png)
Mai multe cazuri de infectare cu coronavirus au afectat activitatea Autorității Electorale Permanentă (AEP), în plin proces de pregătire a alegerilor locale programate pentru 27 septembrie.
Președintele AEP, Constantin Mitulețu-Buică, a declarat astăzi, 6 august, pentru G4Media.ro că cel mai afectat este Biroul Județean Neamț, care a fost închis: o persoană a fost depistată pozitiv și a fost internată în spital, iar ceilalți doi angajați au fost izolați la domiciliu.
PRECIZARE: A nu se confunda cu Biroul Electoral Județean Neamț.
În ciuda acestei situații, președintele AEP susține că pregătirea procesului electoral din septembrie nu a fost încă afectată.
Constantin Mitulețu-Buică a mai declarat pentru G4Media.Ro că activitatea Biroului Județean Neamț a fost preluată temporar de un alt birou din Filiala Nord-Est, care mai cuprinde județele Bacău, Botoşani, Iaşi, Suceava și Vaslui.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)